Co zrobić by windykacja była skuteczna?

Zapewne wielu wierzycieli zadaje sobie to fundamentalne pytanie. Często wierzyciel stoi przed wyborem czy kontynuować współpracę z Dłużnikiem, licząc, że zadłużenie będzie sukcesywnie spłacane, a Klient zostanie utrzymany, czy jednak definitywnie zakończyć współpracę i rozpocząć procedurę windykacyjną?

 

Do Biura Windykacji Bezpośredniej SENSO nierzadko zgłaszają się Klienci, którzy wybrali pierwszą opcję i nie doczekali się uregulowania długu, co więcej zadłużenie wzrosło a po firmie Dłużnika pozostały tylko długi. Nie ma uniwersalnej recepty na uniknięcie takich sytuacji, jednak niezmiernie ważne jest, by nie czekać zbyt długo z podjęciem działań. Należy trzymać rękę na pulsie, monitorować płatności i w przypadku przeciągających się opóźnień, niezwłocznie podjąć działania, tak by inni wierzyciele nas nie wyprzedzili. Brak płatności w okresie 1-3 miesięcy po upływie terminu płatności powinien już zapalić pomarańczowe światło, może to być znaczący sygnał, że Dłużnik ma problemy z płynnością finansową i należy rozpocząć windykację, by odzyskać środki,.

 

Jedną z możliwości, która ułatwi późniejszą windykację, jest zabezpieczenie na majątku Dłużnika lub/i podpisane deklaracji wekslowej i weksla przy podejmowaniu współpracy z danym kontrahentem. Na pewno warto takie kroki podjąć kiedy planujemy duże obroty i długoterminową współpracę. W momencie braku płatności za kolejne okresy, będziemy mogli skuteczniej windykować takiego nierzetelnego kontrahenta.

 

Na skuteczność windykacji wpływ ma wiele czynników, jednak niewątpliwie do ważniejszych należy czas – dlatego nie warto czekać zbyt długo z uruchomieniem działań i podjąć kroki w miarę wcześnie.